4375991. BLANDADE MILITARIEARTIKLAR (5).
Ett urval av blandade militarieartiklar inklusive en officersläderklädd käpp, andra världskrigets brittiska 1937 mönster vattenflaska och bärare, rem märkt B.H.G. för Barrow, Hepburn och Gale of London verkar svagt datum vara 1942, första världskrigets brittiska 13 Pdr skalfodral, daterat 1916 till basen, tillsammans med ett 40 mm skalfodral daterat 1942, brittisk hästhårsplym för 1871 Mönsterhjälmen som används av, Dragoon Guards, Dragoons och vissa Yeomanry Regiment, metallstammen skulle passa ner i mitten av hjälmspikskruven och säkras med mässingsskruven, förgylld rosett till toppen av plommen (5).
Allt i gott skick med viss slitage i proportion till åldern.