BORDSLAMPOR, ett par, brons, klassicistisk stil, 1920-30-tal (2).

4375522. BORDSLAMPOR, ett par, brons, klassicistisk stil, 1920-30-tal (2).

BORDSLAMPOR, ett par, brons i klassicistisk stil, kanylerad stam med omkretsband, rund räfflad bas och lamporna kompletterade längst ner och upptill med pärlkanter (saknas överst på en). Längst ner stämplat B. Jetmar. 1920-30-talet. H.36,7/36,2 cm, med uttag (ojämna) 44,5/44 cm.

Åldersrelaterat stativ med verktygspatina, originella omkopplingsknappar saknas samt pärlkant överst på en lampa.

Tema

July Selected

Gör en kostnadsfri värdering!

Tema

July Selected

Antal besök: 322