Valnötfanerad på barrträ, bandinlägg av plommonträ. Rektangulär kropp, krökt på ansiktet och dividerad med tre lådor. Om krökt utskuren ram och svängda fötter. Utskjutande toppplatta med en något krökt kant. Trestegs rektangulära inlägg inramade på glidfronterna. De rektangulära ramarna med infällda spanglar i de infällda fyllningarna på sidorna. HxBxD: ca. 86 x 131 x 72 cm.
Bra, återställt skick med partiella tecken på slitage och minimala defekter.