4375013. EN HANDMÅLAD EXIDE REKLAMSKYLT.
'Exide för belysning --- och en snabbstart BATTERIET för DIN BIL.”, 1900-talets reklamskylt ombord som visar strålkastare på en hare, stillastående och i rörelse, inskriven i nedre kanten ”IOM/53/1/33 Denna affisch tillhör Exide Batteries och måste ges på begäran Poster nr. 6073', stämplat på baksidan med upphovsrätt för 'James Laworth & Bro., LTD. London.', 74 cm x 49 cm.
Med märken och slitage som står i proportion till ålder, viss fläck och kantslitage, ytförlust i nedre vänstra hörnet.