BORDSUR, mahogny, Edwardiansk, Eureka Electric Clock, England. Tidigt 1900-tal.
437378. BORDSUR, mahogny, Edwardiansk, Eureka Electric Clock, England. Tidigt 1900-tal.
Uret drivs av 1,5V batteri som förvaras i urets nedre del. Stomme i mahognyfaner, intarsia i form av en snäcka i fronten. Uret märkt "Eureka Electric Clock Co. London. Patent 14614-1905, No. 4620". Höjd 36 cm.
Bruks och åldersrelaterat slitage. Ej funktionstestad. Batteri saknas.