4370722. BORD, MED TVÅ ILÄGGSSKIVOR, 1900-TALETS ANDRA HÄLFT.
Teak på svärtad benställning med mässingsavslut, höjd ca 70, 104x104 cm. Iläggsskivor bredd ca 39 cm.
Detta bord har vid tidigare försäljningar tillskrivits såväl Bengt Ruda som David Rosén.
Solblekt, mindre fläckar. Iläggskivor med fanerskador och fläckar.