4370300. LJUSKRONA, empirestil, 1900-tal.
Stomme i mässing. Behängd med prismor. Sex ljushållare, sex elektriska ljuspunkter. Diameter ca 56, höjd 65 cm.
Bruksslitage. Repor och märken, enstaka prismor kan saknas. Ej funktionstestad, ingen funktionsgaranti lämnas.