POLISHATT samt POLISMÖSSA, Sverige, 1900-talets andra hälft.
437019. POLISHATT samt POLISMÖSSA, Sverige, 1900-talets andra hälft.
Polishatt med skärm, storlek 57½, märkt HAB.
Polismössa i okänd storlek, längd 29 cm.
Ett par arm-reflexer, 25 x 21,5 cm, samt elastiskt bälte medföljer.
Bruksslitage, polismössa med skador/lossade sömmar.