ÖRONLAPPSFÅTÖLJ, DUX okänd formgivare 1900-talets mitt.
436966. ÖRONLAPPSFÅTÖLJ, DUX okänd formgivare 1900-talets mitt.
Fåtölj med björkstomme och stålfjädrad sits. Fast klädsel i blommig kretongtextil med lös nackkudde.
Etikettmärkt Madrass-Fabriken DUX AB Åseda.
Höjd 105, bredd 75.
Sliten och blekt textil, i övrigt gott bruksskick.
Höjd 105, bredd 75.