SILVERFÖREMÅL, 11 delar, 1900-tal.

4367824. SILVERFÖREMÅL, 11 delar, 1900-tal.

1 st liten silverskål på fötter
Stämplad kattfot, S, 835
Höjd ca 4,5 cm

1 st litet silverfat med genombruten kant, botten med dekor av byscen i relief
Inga synbara stämplar
Diameter ca 10 cm

1 st serveringsspade, silver, "Rosen", spade med genombuten blomsterdekor
Stämplad M&O, kattfot Q9 (1966)
Längd ca 20,5 cm

3 st sockertänger i silver, bl a "Rosen".
Silverstämplade 1948 samt 1954
Längd ca 7-10 cm

4 st sockerskedar i silver
Silverstämplade med kattfot
Längd ca 9-13 cm

1 st kaktång i silver, "Rosen"
Stämplad NW, kattfot, V8 (1947)

Total vikt ca 302 gram.

Ytslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Stämplad kattfot, S, 835
Höjd ca 4,5 cm

Inga synbara stämplar
Diameter ca 10 cm

Längd ca 20,5 cm

Längd ca 7-10 cm

4 st sockerskedar i silver
Silverstämplade med kattfot
Längd ca 9-13 cm

Total vikt ca 302 gram.

Ytslitage.

Antal besök: 188