EN HANDMÅLAD AUSTIN REKLAMSKYLT.

4367360. EN HANDMÅLAD AUSTIN REKLAMSKYLT.

”Var sen? Inte i Austin. Austin For Dependability”, 1900-talets reklamskyltmodell ombord som visar ett par i telefonen bredvid en Austin-bil, inskrivet ”Rough sk”, stämplat på baksidan med upphovsrätt för ”James Laworth & Bro., LTD. London.', 71,5 cm x 54 cm.

Med märken och slitage som står i proportion till ålder, fuktmärken och skav i kanter, har den klistrade designen förluster som gör att ett tidigare försök att designen blir synlig.

Tema

A Private Collection Of Hand-Painted Advertising Signs

Gör en kostnadsfri värdering!

Tema

Antal besök: 209