4367182. EN HANDMÅLAD EXIDE REKLAMSKYLT.
'Exide For Lighting & Ignition', 1900-talets reklamskylt ombord som visar en bil i bostadsscener dag och natt, stämplat på baksidan med upphovsrätt för 'James Laworth & Bro., LTD. London.'76 cm x 50,5 cm.
Med märken och slitage som står i proportion till ålder, skav och förluster av lackering ofta runt kanterna, har den nedre nattscenen som tidigare klistrats på lossnat och avslöjat ett tidigare försök till konstverket.