EN HANDMÅLAD EXIDE REKLAMSKYLT.

4367182. EN HANDMÅLAD EXIDE REKLAMSKYLT.

'Exide For Lighting & Ignition', 1900-talets reklamskylt ombord som visar en bil i bostadsscener dag och natt, stämplat på baksidan med upphovsrätt för 'James Laworth & Bro., LTD. London.'76 cm x 50,5 cm.

Med märken och slitage som står i proportion till ålder, skav och förluster av lackering ofta runt kanterna, har den nedre nattscenen som tidigare klistrats på lossnat och avslöjat ett tidigare försök till konstverket.

Tema

A Private Collection Of Hand-Painted Advertising Signs

Gör en kostnadsfri värdering!

Tema

Antal besök: 178