4364092. LJUSKRONA, rokokostil, 1900-tal.
4 ljusarmar samt 4 ljuspunkter. Delvis glasad mittstång. Mittspjut samt bottenkula. Transparenta samt svagt rökfärgade prismor. Höjd ca 95 cm, diam ca 40 cm.
Bruksslitage, genomgången av säljaren och fungerar. Ingen funktionsgaranti lämnas.