436220. PORSLINSFÖREMÅL, 5 delar, bl a Rörstrand, 1900-tal.
Skål med två fat, Solimene, Italien. Skålens diameter ca 33 cm. Vas, Rörstrand, höjd ca 18. Kanna, England, höjd ca 16 cm.
Bruksslitage. Vas med krackelyr. Kanna med krackelyr och mindre kantnagg på fotring.