VÄST, barnmodell, sannolikt siden, 1800-talets sista kvartal.
436215. VÄST, barnmodell, sannolikt siden, 1800-talets sista kvartal.
Knappar märkta på baksida med; D W Pigott Ltd. 8 Lad Lane, London. Framsida med Stockholms Stadsvapen. Två knappar i ryggslut.
Rikligt metallbroderi. Handsydd.
Rygglängd ca 37 cm.
Bruks- och åldersrelaterat slitage. Smärre skador. Tre knappar saknas.
Rygglängd ca 37 cm.