BORDSFOTOGENLAMPA. Mässing och sten, med tulpankupa, 1900-tal.

4359410. BORDSFOTOGENLAMPA. Mässing och sten, med tulpankupa, 1900-tal.

Bordsfotogenlampa med kolonnfot i sten och mässing med dekor av bl.a. voluter i relief. Oljehus i glas och tulpankupa i frostat glas.
Totala höjd 75 cm, höjd exkl. kupa 57 cm, djup ca 18 cm.

Bruksslitage. Saknar brännarrör. Kupa med flertalet nagg ovantill och undertill.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 466