BORDSFOTOGENLAMPA. Mässing och sten, med tulpankupa, 1900-tal.
4359410. BORDSFOTOGENLAMPA. Mässing och sten, med tulpankupa, 1900-tal.
Bordsfotogenlampa med kolonnfot i sten och mässing med dekor av bl.a. voluter i relief. Oljehus i glas och tulpankupa i frostat glas.
Totala höjd 75 cm, höjd exkl. kupa 57 cm, djup ca 18 cm.
Bruksslitage. Saknar brännarrör. Kupa med flertalet nagg ovantill och undertill.