Liknar "Orkesterstolen" som formgavs av Sven Markelius som tillverkades av Bodafors 1932 till Helsingborgs konserthus.
Höjd 80, sitthöjd 47 cm.
Slitage, 2 av stolarna i något avvikande modell, sitsarna med fanérskador, 4 sitsar med mer framträdande slitage, en sits med röd färg och spår av fasttorkad tidning.
Höjd 80, sitthöjd 47 cm.