434705. FOLKE BENSOW. Trädgårdssoffa, "Trädgårdsmöbeln Näfveqvarn N:r 3", Näfveqvarns bruk, 1900-talets första hälft.
Svartmålat gjutjärn och brunbetsat trä. Märkt; "NÄFVEQVARNS BRUK". Längd 191 cm, höjd 83 cm.
Bruks- och åldersrelaterat slitage, repor, märken.