FOLKE BENSOW. Trädgårdssoffa, "Trädgårdsmöbeln Näfveqvarn N:r 3", Näfveqvarns bruk, 1900-talets första hälft.

434704. FOLKE BENSOW. Trädgårdssoffa, "Trädgårdsmöbeln Näfveqvarn N:r 3", Näfveqvarns bruk, 1900-talets första hälft.

Svartmålat gjutjärn och brunbetsat trä. Märkt; "NÄFVEQVARNS BRUK". Längd 193,5 cm, höjd 83 cm.

Bruks- och åldersrelaterat slitage, repor, märken.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 6 205