Denna omfattande översikt, allmänt ansedd som den definitiva översikten över Mapplethorpes svartvita fotografi. Den presenterar ett omfattande urval av Mapplethorpes nakenbilder, porträtt, självporträtt, blomsterstilleben och andra verk, inklusive hans mest kända och mest kontroversiella bilder. Mapplethorpes val var både innovativa och djärva, och hans verk har fortsatt att ge genklang sedan hans tidiga död 1989. Hans banbrytande användning av homoerotiska och andra utmanande teman har blivit en del av vår kultur, med genomgripande ekon inte bara i andra konstnärers verk utan även i den etablerade reklambranschen.
Största 39x29,5cm.
Gott bruksskick, smärre fläckar och slitage kan förekomma.
Största 39x29,5cm.