BÄR/AXELPUTA och KROK för STABBLÄGGARE , 2 delar. 1800-tal.

434482. BÄR/AXELPUTA och KROK för STABBLÄGGARE , 2 delar. 1800-tal.

Axel/bärputa delvist klädd i tjockt skinn. Längd 46 cm.

Stabbläggare var en yrkesgrupp vid sågverken. De bar och staplade sågade plankor i jättehöga travar, ”stabbar”, för torkning innan utskeppning. För att underlätta det tunga och riskfyllda arbetet hade de en bär- eller axelputa och en krok för att skydda kroppen och kunna balansera plankorna lättare.

Bruks/åldersslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Bruks/åldersslitage.

Antal besök: 4 177