4341761. LANTMÄTERIINSTRUMENT, TVÅ STYCKEN.
1900-talets första hälft, med etuier av trä: Det ena Fr. J. Berg, Stockholm, längd ca 36 cm och det andra ryskt, längd 22 cm.
Etuier ca 15x40x24 och 11x18x14,5 cm.
Bruksslitage, etuier med fläckar, ej genomgångna, för funktion garanteras ej.