GLASSERVIS, 94 delar, kristall, "Junior" modell "Odelberg", Kosta, 1900-talets första hälft.

434075. GLASSERVIS, 94 delar, kristall, "Junior" modell "Odelberg", Kosta, 1900-talets första hälft.

Kvadratisk fot samt slipad dekor med förgyllda detaljer.

8 st rödvinsglas, höjd 16 cm.
7 st vitvinsglas, höjd 13,7 cm.
6 st champagneglas med grön kuppa (begränsad specialtillverkning), höjd 19,5 cm.
8 st ölglas, höjd 13 cm.
18 st sherryglas, höjd 9 cm.
2 st champagnekupor, höjd 12 cm.
4 st starkvinsglas, höjd 10,5 cm.
1 st drinkglas, höjd 10 cm.
8 st snapsglas, höjd 11,2 cm.
13 st selterglas, höjd 9 cm.
16 st, nubbeglas, höjd 9 cm.
3 st karaffer varav 1 utan gulddekor från tillverkningen, höjd 23,5 - 31 cm.

Obetydligt bruksslitage, 2 karaffer saknar proppar.

Gör en kostnadsfri värdering!

8 st rödvinsglas, höjd 16 cm.
8 st ölglas, höjd 13 cm.
18 st sherryglas, höjd 9 cm.
1 st drinkglas, höjd 10 cm.
8 st snapsglas, höjd 11,2 cm.
13 st selterglas, höjd 9 cm.
16 st, nubbeglas, höjd 9 cm.

Antal besök: 2 164