IHRE, GLOSSARIUM SUIOGOTHICUM, 1769.

4338752. IHRE, GLOSSARIUM SUIOGOTHICUM, 1769.

IHRE, J, Glossarium Suiogothicum, in quo tam hodierno usu frequentata vocabula, quam in legum patriarum tabulis aliisque ævi medii scriptis obvia explicantur,... I-II. Upsaliæ (typis Edmannianis) 1769.
Folio (345 x 225 mm.). (2), (I)-XLVIII, spalt (1) - 330. 329-544, 549-552, 545-548, 553-1186; (2), spalt (1)-128, 130-975, 974- 1099. 2000- 2040, (1 s.) Några blad bundna i fel ordning, ett antal felpagineringar, spalterna 1100-1999 i andra delen överhoppade i pagineringen som i alla exemplar. 1 inklistrad graverad vinjett på titelbladet i del I, 2 inklistrade graverade vinjetter alla utförda av Gillberg. Samtida skinnband med fem upphöjda bind och rikt guldornerad rygg. Röd ryggetikett med titel i guld. "Westgötha Nation" i guld på främre pärmen, röda snitt,

Proveniens: Karl Joar Westman (1939-2022) var jurist och bankman, även företagare i Indien och Sri Lanka. Han var hängiven samlare av antikviteter, måleri, skulptur, konsthantverk och inte minst böcker. K. J. Westman följde alla bokauktioner redan från studietiden och besökte ofta otaliga antikvariat. Äldre tiders reseskildringar intresserade honom särskilt, men han fascinerades också av själva bokhantverket och hade därför många vackra band i sin samling. Han var son till statsrådet och professorn K. G. Westman och hans maka Margit, född Printz.

Nött band, inlaga ställvis med småfläckar, någon marginalnotering, del 2 har ett blad med lagningar och textförluster och två blad med små hål, det ena med bokstavsförluster.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 232