CARL WILHELM MÜLLER. 1839-1904 DRESDEN. Slotten Sophienreuth(Schönwald / Bayern).
433304. CARL WILHELM MÜLLER. 1839-1904 DRESDEN. Slotten Sophienreuth(Schönwald / Bayern).
Till 1886. Olja på duk, signerad "Ce. Vi. M. ". Gammal etikette med typografiska och handskrivna namn "CW Müller / Dresden". 52,5 x 76,5 cm. inramad. Literatur: Boetticher, Malerwerke des 19. Jahrhundert, II. Band, 1. Kapitel, siehe Seite 95, Nr. 34 målning av Dresden landskapsmålare och domare-student vid Konsthögskolan 1886 utställt på Sächsischen Kunstverein.