TALLRIKAR, 17 st, porslin, Karlskrona, Gustavsberg samt BESTICK, 58 delar, Gense Alpacca, samtliga delar märkta "Rosenbad", 1900-tal.

433285. TALLRIKAR, 17 st, porslin, Karlskrona, Gustavsberg samt BESTICK, 58 delar, Gense Alpacca, samtliga delar märkta "Rosenbad", 1900-tal.

Tallrikar porslin:
8 djupa tallrikar, diameter 24 cm.
6 assietter, diameter 21 cm
3 assietter, diameter ca 17,5 cm

Bestick Gense nysilver:
11 gafflar, längd ca 18,5 cm
12 knivar, rostfria blad, längd ca 21 cm
9 skedar, längd ca 18,5 cm
10 fiskgafflar, längd ca 18,5
8 fiskknivar, längd ca 21,5 cm
6 gafflar, längd ca 15 cm.
2 hummerbestick, längd ca 21 cm.

Porslin med varierande slitage, nagg. Bestick med slitage, fläckar, omfattande repor / stötmärken. Knivar med skadade blad. Ett hummerbestick med skada.

Gör en kostnadsfri värdering!

Tallrikar porslin:
6 assietter, diameter 21 cm

Bestick Gense nysilver:
11 gafflar, längd ca 18,5 cm
9 skedar, längd ca 18,5 cm
10 fiskgafflar, längd ca 18,5
6 gafflar, längd ca 15 cm.

Antal besök: 1 421