433231. TAKKRONA, oscariansk modell, mässing/gulmetall, troligen omkring 1800-talets mitt.
4 st ljusarmar med 8 st ljushållare totalt. Mycket tidig elektrifiering (avklippt).
Totalhöjd ca 62 cm.
Diameter ca 50 cm.
Bruksslitage, bristningar/skador, vissa armar böjda, måste dras ny el, kompletterad på en ljusarm med en mässingspokal.