4328473. GV Møbler, skrivbord, teak, 1960-tal, Danmark.
Representativt skrivbord av glaserat teakträ, utrustat vänster och höger med två kroppar med tre lådor vardera, på displaysidan med tre fack, H.73cm, W.163cm, D.75cm.
Åldersanpassade tecken på användning och gnidning, partiella repor samt nötningar, bucklor och fläckar på plats.