4327832. AMPEL. Alabaster/mässing, tidigt 1900-tal.
Taklampa / takampel i alabaster och mässing/metall. Med tre ljuspunkter.
Höjd inkl. upphäng ca 65 cm, höjd 12 cm, diameter 45 cm.
Bruksslitage. Ytsmuts. Repor, märken/fläckar.
Ej funktionstestad, ingen funktionsgaranti lämnas.