STIERNHÖÖK, J. O. De jure sveonum et gothorum vetusto. Libri duo... Holmiæ (excudebat Nicolaus Wankijf) 1672 (ändrat för hand till 1682)
4:o. (21), 1-40, 43-126, 125-133, 136-433 (oregelbunden paginering), (2) s. Halvpergamentband från 1900-talet med titel i guld på ryggen, mönstrade pärmpapper och marmorerade snitt.
Collijn 890. Stiernhöök kallas allmänt för "den svenska lagfarenhetens fader".
Proveniens: Karl Joar Westman (1939-2022) var jurist och bankman, även företagare i Indien och Sri Lanka. Han var hängiven samlare av antikviteter, måleri, skulptur, konsthantverk och inte minst böcker. K. J. Westman följde alla bokauktioner redan från studietiden och besökte ofta otaliga antikvariat. Äldre tiders reseskildringar intresserade honom särskilt, men han fascinerades också av själva bokhantverket och hade därför många vackra band i sin samling. Han var son till statsrådet och professorn K. G. Westman och hans maka Margit, född Printz.
Lite solkigt titelblad, några bruntonade blad, ett ental blad med fuktfläckar. Någon anteckning i bläck.