MARIANNE WESTMAN. Burkar, stengods, Rörstrand, 2 st.
4326376. MARIANNE WESTMAN. Burkar, stengods, Rörstrand, 2 st.
Två stycken burkar varav en med lock i teak. Handmålade, motiv i blått. Marianne Westman för Rörstrand. Bägge bär stämplar undertill samt signerade "MW".
Höjd exkl. lock 9-14.5 cm, övre diameter 12-13 cm.
Bruksslitage, mindre repor. 1 spricka mindre burk.