MARIANNE WESTMAN. Burkar, stengods, Rörstrand, 2 st.

4326376. MARIANNE WESTMAN. Burkar, stengods, Rörstrand, 2 st.

Två stycken burkar varav en med lock i teak. Handmålade, motiv i blått. Marianne Westman för Rörstrand. Bägge bär stämplar undertill samt signerade "MW".
Höjd exkl. lock 9-14.5 cm, övre diameter 12-13 cm.

Bruksslitage, mindre repor. 1 spricka mindre burk.

Marianne Westman (1928–2007)

Gör en kostnadsfri värdering!

Marianne Westman (1928–2007)

Antal besök: 196