4324642. STOLAR, 6 st, orkestermodell, stapelbara, björk.
Liknar "Orkesterstolen" som formgavs av Sven Markelius som tillverkades av Bodafors 1932 till Helsingborgs konserthus.
Sitthöjd 46, rygghöjd 82 cm.
Bruksslitage, missfärgningar, fläckar, fanerskador.