PAUL SAHLIN. Stilleben, olja på pannå, signerade och daterad -53.

431801. PAUL SAHLIN. Stilleben, olja på pannå, signerade och daterad -53.

55 x 46 cm.

Paul Sahlin (1905-1988) Målare och träskulptör. Bördig från Stugun men från 1948 bosatt och verksam i Ås. Utbildning: En kort tid på Otte Skölds målarskola i övrigt autodidakt. Representerad: JLM samt träreliefer runtom i offentliga lokaler samt via vävar och bonader i många jämtländska hem. Även diktare och musikant.

Gör en kostnadsfri värdering!

55 x 46 cm.

Antal besök: 5 237