4317315. FAT, porslin, Rörstrand, 1884.
Handmålad dekor. Tallrik med fästen för vägghängning. Med etikett på baksidan.
Diameter: 34 cm.
Bruks- och åldersrelaterat slitage. Med lagning (se bilder). Lagningen syns på baksidan medan man har målat till extra bladslingor för att dölja lagningen på framsidan.
Diameter: 34 cm.