4315851. JAKTTROFÉER, rådjur, ett par.
Rådjurshuvuden monterade på trofésköldar, 1970-tal, en med basthorn.
Höjd på montage med basthorn: ca 52 cm
Höjd på montage utan horn: ca 45 cm.
Rådjur med basthorn: bruksskick
Rådjur utan horn: hornen avtagna och saknas, montage vid öronen har släppt lite, slitage vid mule, i övrigt bruksskick.