. 4315806. EMIL SCHEFFLER. CELLO, 4/4, 1900-TALETS BÖRJAN.
4/4 cello av Emil Scheffler, etikett med texten 'Emil Scheffler Fabricant de viori Bucuresci, byggd anno 1908', 122cm längd.
Med olika klyvningar och spån, några gamla reparationer, slitage och märken genomgående, brist på bro, strängar och svansstycke, vitt märke på överkroppen.