431418. DOCKOR, 2 st, biskviporslin, stämplade, Tyskland, omkring sekelskiftet 18/1900.
Handmålade huvuden med blundfunktion, äkta hår.
Märkta i nacken. Kroppar i papier maché.
Längd 19,5 cm.
Bruks- och åldersrelaterat slitage. pojkdocka med löst huvud samt saknar armar.