MATSERVIS, 57 delar, porslin, "Medusa", Versace, Rosenthal, Tyskland. 1900-tal.

431378. MATSERVIS, 57 delar, porslin, "Medusa", Versace, Rosenthal, Tyskland. 1900-tal.

Dekor i rött, guld och svart. I originalförpackningar.

8 st flata tallrikar, diameter 27 cm.
8 st förättstallrikar, diameter 22,5 cm.
8 st buljongkoppar med fat diameter 11,5 cm (exkl. hänklar), fat, diameter 18 cm.
8 st kaffekoppar med fat, diameter 8,5 cm (exkl. handtag) höjd 9,2 cm, fat, diameter 14,7 cm.
1 st terrin med lock, längd 33,5 cm (inkl. hänklar), höjd 18 cm.
1 st terrin med lock, längd 34 cm (ink. hänklar), höjd 21 cm.
1 st kanna, höjd 24,5 cm.
1 st såskanna med fat, längd 25,5 cm, höjd 11,5 cm.
1 st serveringsskål, diameter 20,2 cm, höjd 10,2 cm.
1 st serveringsfat, längd 34 cm.
1 st gräddkanna med lock, höjd 14,3 cm.
1 st sockerskål med lock, längd 12,5 cm, höjd 9,5 cm.

Mestadels oanvända delar, några delar med obetydligt bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

1 st kanna, höjd 24,5 cm.

Antal besök: 3 725