431070. BOKSKÅP, ek, nyrenässans, 1800-tal.
Bakomliggande hyllpan i över och underdel.
Längd 102,5, bredd 55,5, höjd 230 cm.
Bruksslitage, märken, repor samt skiva med nötning. List på vänster bottensida lös, 2 bitar längst ner på kolonnerna på överskåpet lösa. Handtag på beslag på vänster låda saknas. Skada högst upp på höger list. nyckel saknas till undreskåpet.