Den omärkta tyska 4/4 cello med omärkt rosett och rött Paxman Cases hårt fodral, cello mäter 124cm längd, fodralet mäter 135cm längd.
Cello med olika repor, skav och spån inklusive en till överkroppen och längs underkroppen, ingen bro, fodral och båge i gott skick totalt sett med lite slitage, en klämma är lös.