SPEGEL MED KONSOLBORD, rokokostil, 1900-talets andra hälft.
430771. SPEGEL MED KONSOLBORD, rokokostil, 1900-talets andra hälft.
Förgylld och bronserad. Skuren dekor av bl a rocailler. Infällda partier av spegelglas. Skiva av marmor. Svängda ben. Spegelns mått ca 144 x 55. Konsolbordets längd 68. Bredd 24. Höjd 63 cm.
Slitage. Smärre färgbortfall och mindre torrsprickor.