Rudolf Höckner (1864-1942), Bondgårdar, olja på duk, signerad, betitlad och inskriven på bårens baksida ”Nr 1058.”, ca. 29 x 40 cm, med ram ca. 38 x 50 cm
Rudolf Höckner skapade mestadels småformat landskapsmålningar från Hamburg-området och betraktas - efter Thomas Herbst - som en viktig Hamburg-impressionist. Efter att ha studerat konst i Weimar flyttade han 1895 till Flensburg av ekonomiska skäl, och 1905 flyttade han till Hamburg med sin fru. Från 1907 ställde han ut sina målningar främst i gallerier i Hamburg och Altona. År 1915 flyttade han till Wedel, där han hittade många motiv för sina målningar. Hans atmosfäriska landskap är fortfarande populära bland samlare som uppskattar de subtila färg- och ljusstämningarna och de atmosfäriska nyanserna i hans verk.
Ibland små fläckar, svag tryckpunkt i nedre högra hörnet.