4296001. LJUSKRONA, ermpirestil, 1900-tal.
Stomme i mässing, behängd med prismor. Sex ljushållare, 7 elektriska ljuspunkter. Diameter ca 55, höjd exkl. kedja ca 65 cm.
Bruksslitage. Lösa prismor medföljer, enstaka prismor kan saknas. Fungerade vid katalogiseringstillfället. Ingen funktionsgaranti lämnas.