429044. KONSTNÄRSFÖRENINGENS MÅLARE SCHOLLE, tidigt 1900-tal, ung kvinna i vit klänning.
Somrigt landskap med flicka vilar på skogsbotten i en vit sommarklänning, bredvid henne en stråhatt. olja/duk. Återstoder av signatur längst ner till höger, möjligen Erich Erler (1870-1946) daterad; gammal etikett på baksidan. 99 x 126 cm.