4288705. JONATHAN ADLER (F. 1966). GLOBO BOX.
Den polerade mässingsbasen toppad med ett klart akryllock, 13,5 cm höjd, 23 cm bredd, 12 cm djup.
Akryl med olika skav och repor, flisad på ena sidan, annars allmänt slitage och märken som står i proportion till daglig användning.
20th Century & Modern Design