SKRIN / KISTA, allmoge, med monogram samt daterad 1812.
4286999. SKRIN / KISTA, allmoge, med monogram samt daterad 1812.
Bemålad ek.
Front samt lock med målad dekor av blommor samt monogram och datering 1812 mot blå botten.
Framtagen originalfärg.
Längd 46, bredd 36, höjd 24 cm.
Åldersrelaterat slitage. Senare nyckelskylt samt skruvar vid lås.
Bemålad ek.
Framtagen originalfärg.