428656. DOCKA, celluloid med textilkropp, omärkt, 1900-talets första hälft.
Textilkropp med porslinsarmar. Celluloidhuvud, omärkt.
Längd ca 60 cm.
Medföljer diverse dockkläder, olika storlekar.
Slitage, kropp med skador och kompetteringar. Limmad peruk. Fläckar.