KOMETER. COMETOSCOPIA COMET SPEGEL, THET ÄR: CHRISTELIGH OCH NÖDHTORFFTIGH VNDERWIJSNING, OM COMETER, SAMPT ANDRA ELDZBLÅSS OCH VNDERTEKN ÄRO...1613.
4286256. KOMETER. COMETOSCOPIA COMET SPEGEL, THET ÄR: CHRISTELIGH OCH NÖDHTORFFTIGH VNDERWIJSNING, OM COMETER, SAMPT ANDRA ELDZBLÅSS OCH VNDERTEKN ÄRO...1613.
Gothu, Laurentius Paulinus, (1565-1646). Cometoscopia Comet spegel, thet är: christeligh och nödhtorfftigh vnderwijsning, om cometer, sampt andra eldzblåss och vndertekn, .. / stält och sammanfattadt vtaff Laurentio Paulino Gotho ... medh authoris eghen bekostnadt. Tryckt i Stockholm af Ignatio Meurer, 1613. Liten 4:o i ett äldre men nog senare halvfranskt band med förgylld ryggtext loch marmorerade pärmar. Titelsidan tryckt i rött och svart. Med ett litet sträsnitt recto titelksidan. (XXVI), sid. 3-156, (I).
Mäter ca. 18 cm. x 15 cm.
Bandet skavt och fläckat men väl sammanhållet. Fläck i yttre marginalen och på främre snittet ganska långt in i boken. En del mest lätta lagerfläckar och passager med s. k. offsetting, d. v. s. avtryck från motstående sidor. De första bladen med lagningi i övfre marginalen utan att texten berörs.
Mäter ca. 18 cm. x 15 cm.