Diameter ca 7 cm, höjd ca 5,5 cm.
Påbörjad genomborrning från båda sidor
Proveniens: Inlämnarens far, uppväxt i Gørlev, Danmark, hittade och samlade som ung på 1940-/50-talet, in fornfynd från de gamla mossarna. Även fynd från mossarna i Dalby, Skåne och Bornholm.
Jordfynd.
Jordfynd.