KLUBBA, grönsten, delvis genomborrad, stenålder.

4283624. KLUBBA, grönsten, delvis genomborrad, stenålder.

Diameter ca 7 cm, höjd ca 5,5 cm.
Påbörjad genomborrning från båda sidor

Proveniens: Inlämnarens far, uppväxt i Gørlev, Danmark, hittade och samlade som ung på 1940-/50-talet, in fornfynd från de gamla mossarna. Även fynd från mossarna i Dalby, Skåne och Bornholm.

Jordfynd.

Gör en kostnadsfri värdering!

Jordfynd.

Antal besök: 243