IKONE. Vår Fru av Vladimir.

IKONE. Vår Fru av Vladimir.
4281050. IKONE. Vår Fru av Vladimir.

Vår Fru av Vladimir, Ryssland, omkring 1900, tempera och förgyllning över krita bakgrund på trä, i en något infälld mittfältsskildring av Vår Fru och Barn, fint utformade plagg, med två sponki på baksidan, ca. 31,2 x 26,2 cm

Avbildade den mycket vördade mirakulösa bilden av Vladimirskaya, den ryska jordens kärleksfulla mor. Skildringen går tillbaka till slutet av 1100-talet eller början av 1100-talet, som nu förvaras i museikyrkan i Moskva som tillhör Tretyakov Gallery och representerar både en nationell helgedom i Ryssland och en av de viktigaste ikonerna för hela den ryska ortodoxin.

Några små repor i höger marginal, kanter och hörn med mindre restaureringar, enstaka krackel och smärre tecken på slitage.

Tema

Fine Art and Antiques

Gör en kostnadsfri värdering!

Tema

Fine Art and Antiques

Antal besök: 680