4281050. IKONE. Vår Fru av Vladimir.
Vår Fru av Vladimir, Ryssland, omkring 1900, tempera och förgyllning över krita bakgrund på trä, i en något infälld mittfältsskildring av Vår Fru och Barn, fint utformade plagg, med två sponki på baksidan, ca. 31,2 x 26,2 cm
Avbildade den mycket vördade mirakulösa bilden av Vladimirskaya, den ryska jordens kärleksfulla mor. Skildringen går tillbaka till slutet av 1100-talet eller början av 1100-talet, som nu förvaras i museikyrkan i Moskva som tillhör Tretyakov Gallery och representerar både en nationell helgedom i Ryssland och en av de viktigaste ikonerna för hela den ryska ortodoxin.
Några små repor i höger marginal, kanter och hörn med mindre restaureringar, enstaka krackel och smärre tecken på slitage.